شیار 143

داغ
 
3.5 (1)
1210   2   0
 
نوشتن نقد
شیار 143
بازیگران
لطفا ابتدا نام بازیگر مورد نظر خود را اینجا وارد کنید. در صورتیکه نام بازیگر در فهرست نبود، می توانید ابتدا نام بازیگر را در بخش هنرمندان ایران وارد نمایید و سپس برای افزودن این عنوان اقدام نمایید.
کارگردان
لطفا ابتدا نام کارگردان مورد نظر خود را اینجا وارد کنید. در صورتیکه نام کارگردان در فهرست نبود، می توانید ابتدا نام کارگردان را در بخش هنرمندان ایران وارد نمایید و سپس برای افزودن این عنوان اقدام نمایید.
نویسنده
لطفا ابتدا نام نویسنده مورد نظر خود را اینجا وارد کنید. در صورتیکه نام نویسنده در فهرست نبود، می توانید ابتدا نام نویسنده را در بخش هنرمندان ایران وارد نمایید و سپس برای افزودن این عنوان اقدام نمایید.
تاریخ انتشار
1393
نحوه نمایش

عکس‌ها

نقدهای کاربران

1 نقد

5 ستاره
 
(0)
 
(1)
3 ستاره
 
(0)
2 ستاره
 
(0)
1 ستاره
 
(0)
امتیاز نهایی 
 
3.5
 
4.0  (1)
 
3.0  (1)
 
3.0  (1)
 
4.0  (1)
آیا دارای حساب کاربری هستید؟ یا عضو شوید‌
نمایش مفیدترین ها
امتیاز نهایی 
 
3.5
فیلمنامه 
 
4.0
کشش 
 
3.0
جدید و پرمحتوا بودن سوژه 
 
4.0
کارگردانی 
 
3.0
اجرای نقش بازیگران 
 
4.0
موسیقی 
 
4.0
تکنیک های سینمایی 
 
3.0
آغاز و پایان 
 
3.0

«اکبر نبوی» منتقد سینما نیز در گفت و گو با گروه پژوهش های خبری ایرنا گفت: فیلم «شیار 143» فیلم خوبی است. البته این به آن معنا نیست که نمی توانست بهتر باشد.
وی با تقسیم بندی سینمای دفاع مقدس به 3 بخش فیلم های «حماسی»، «اجتماعی» و «انسان شناسانه»، فیلم «شیار 143» را یک فیلم انسان شناسانه دانست که در آن بیشتر با درون افراد و شخصیت ها به ویژه شخصیت الفت که مادر یک شهید است سر و کار داریم. نبوی گفت: به گمان من نوع پرداخت و نگاهی که به شخصیت الفت شده خیلی به دنیای درون و پر از هیجان، غلیان، عاطفه و مهر و محبت یک مادر نزدیک است. شاید این نکته در فیلم به این دلیل قدرت دارد که نویسنده و کارگردان آن یک زن است.
این منتقد سینما در ارتباط با انتظار الفت و نوع پرداختن به این انتظار در فیلم به پژوهشگر ایرنا گفت: مفهوم انتظار در لایه های زیرین فیلم موضوع بسیار حساس و ارزشمندی است. ما از الفت به عنوان یک مادر روستایی ساده با آن جایگاه اجتماعی که دامنه ی دانش، شناخت ها و ارتباط های محدودی نیز دارد، توقعی بیش از این نداریم.
وی تاکید کرد: اما این انتظار می توانست به یک حماسه تبدیل شود یعنی الفت می توانست یک سلوکی را در این انتظار داشته باشد و روندی را پشت سر بگذارد تا به یک فرایند برسد. متاسفانه از این زاویه شاید بتوان به انتظار الفت در فیلم اشکال وارد کرد؛ زیرا الفت نقطه ی اول با الفت نقطه ی پایان تقریبا در یک ساحت به سر می برد.
نبوی افزود: نکته ی مثبت قابل مشاهده در انتظار الفت، این است که کارگردان شخصیت او را وارد بعضی از حوزه های نزدیک به شعار نکرده است. شاید بخشی از افراد دوست داشتند الفت دارای روحیه و واکنشی بود که شخصیت او را به شخصیتی شعاری تبدیل می کرد، اما این فقط نظر و علایق شخصی ما برای خلق یک شخصیت است.

این نقد مفید بود؟